Leter e Hapur per Ali Ahmetin
Ndalnie lakėrdinė TopTan!
(Shkas prononcimi i Hashim Thaqit pėr konfliktin e vitit 2001 dhe zgjedhjet lokale nė Maqedoni)

 

 

I nderuar, lider Ali Ahmeti

E titullova kėtė letėr kėshtu dhe kam bindje tė thellė se njerėzit qė janė nė politikė do tė mė kuptojnė drejtė, pavarėsisht nga ajo se ju si do tė mė kuptoni. Me vetė faktin qė ju shkruaj, ju drejtohem juve, tregoj se sa i “madh” jeni ju, ndersa sa i “vogėl” jam unė. Ndaj nuk keni nevojė tė prononcoheni askundi nė lidhje me kėtė. Fundja, unė kam dashur tė jetoj dhe tė jem shtetas britanez, por me tė drejtė tė mbaj edhe shtetėsinė e Maqedonisė, nėse kėtė nuk ma merr ndonjė nga policėt e partisė suaj. Por, jam thellė i bindur, se identitetin tim shqiptar, tė menduarit shqip dhe reintegrimin e shqiptarėve nė vlerat kombėtare, qofshin nė politikė, ekonomi, kulturė, sport, etj., duke pėrjashtuar nga ky koncept integrimin “integralist” tė ideologjisė suaj, askush nuk mund tė ma marr. Jam edhe nė gjendje ta mbrojė, jo pėr karrierė politike, jo pėr aleanca tė rrejshme, jo pėr t’i dhėnė jetė partneritetit iluzor nė Maqedoni, qoftė LSDM apo VMRO. Mua, tek e fundit, nuk mė duhet luftė tė bėhem lider nė Maqedoni, t’ua prishi rehatinė fshatrave shqiptare, t’ua burgosi bijtė dhe bijat, por ēka ėshtė edhe mė dhimbshme, nuk mė duhen dėshmorė pėr karrierėn time politike nė Maqedoni, pėrkundėr asaj qė unė nė kėtė letėr prezentojė njė reintegrim tjetėr pėr shqiptarė qė ka mund edhe pa luftė tė realizohet nė Maqedoni.

Sa pėr hyrje, unė ju jap njė shembull: shqiptarėt si nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni dhe anė e kėnd botės kanė filluar reintegrimin e tyre si shqiptar ta shfaqin pėrmes mediave elektronike dhe internetit, pėrkundėr asaj qė pronarėt e tyre kanė pengesa nga ujqit e partisė suaj, ose kushtėzohen (blackmail) pėr ta pasur ndonjė integrist joshqipfolės nė bord, qė ėshtė nė kundėrshtim me logjikėn e tregut dhe proceseve globalizuese. Kėte haraē mė sė shumti janė ka e paguajnė shqiptarėt nė Maqedoni. Pėr aspektin ekonomik do tė ju shkruaj njė herė tjetėr, tė ju tregoj se sa i madh jam unė, e sa i vogėl jeni ju, nga fakti se mua nuk mė janė dashur fondet e shqiptarisė pėr tė akomoduar oreksin e jetės sime, pasi jetoj prej djersės sime dhe jam krenar pėr punėn qė e bėj.

Ju, i nderuar Ali Ahmeti, e dini se kur ka veprime politike nga liderėt nė Kosovė dhe Shqipėri, gjithēka lėvizė nė Maqedoni, trazohet ēdo gjė, sikur kafshėt dhe insektet kur lėvizin para momentit tė tėrmetit, pasi ata kanė njė nuhatje shqisore mė tė pėrsosur se sa njerėzit. Jo rastėsisht hazreti Sulejmani, mbreti i Judės, bisedon edhe me bubrrecin, pavarėsisht sa i madh ka qenė me mbretėri dhe pushtet ky mbret i izrailėve. Kjo lėvizje tregon diēka, paralajmėron njė tė vėrtetė, por para se gjithash vetė verpimi i juaj, ngurrimi pėr t’u kundėrpėrgjigjur deklaratave tė Hashim Thaēit, qoftė kur ato mund tė mirren edhe si kėshilla, dėshmon se koncepti i juaj integralist nė Maqedoni ėshtė vetėm pragmatizėm, pamflet i qenies me mentalitet defensivė nė politikė dhe pa bazė reale nė proceset integruese globale nė botė.

Me njė fjale: ju jeni i varur nga faktorėt politik nė Kosovė dhe Shqipėri. D.m.th., edhe ju e pranoni me veprimet e juaja se nuk mund tė ketė integrime parciale ngase logjika dhe ligjet e natyrės e dėshmojnė tė kundėrtėn. Por kėto doktrina “humbje kohe” janė qesharake kur u imponohen shqiptarėve nė Maqedoni, pasi qė ata natyralisht nė proceset e reja kanė filluar tė shijojnė frytet e njė reintegrimi tjetėr nga ky i juaji. Por, unė tani nuk dua nė kėtė letėr tė ju informoj mė tepėr pėr reintegrimin e shqiptarėve nė tė cilin besoj bashkė me shumė shqiptarė.

Ėshtė fakt se vizita dhe prononcimi i Hashim Thaēit nė Shkup pėr konfliktin e vitit 2001 nxori nė sipėrfaqe inatet dhe konspiracionet e interesave miskine tė kampit politik shqiptar nė Maqedoni. Derisa opozita, siē ėshtė rasti me PDSH-nė, qė gjėrat tani i sheh vetėm bardh dhe zi, nga inati i humbjes sė pushtetit nga ju, u pėrpoqėn kėsaj vizite t’i japin konotacion politik nė luftėn partiake kundėr jush, tė tjerėt ndryshe e kuptuan kryetarin e PDK-sė Hashim Thaēi nė Shkup.

Ndėrsa ju nė vend qė prononcimin e tij t’a kuptoni ndryshe nga opozita, ndryshe nga tė tjeret, tė jeni autokritikė, i pėrgjegjshėm dhe tė kuptoni drejt mesazhin e demokracisė, vrapuat tė lidhni aleanca aty pėr aty, tė shkaktoni mjegullė, tė mospranoni realaitetin e dėshtimeve politike, nėnvlersuat edhe konceptin e juaj ideologjik “itnegralist” dhe kėrkuat mbėshtetje ke oponentėt e Hashim Thaēit nė Kosovė.

Tani ua pėrkthejė mesazhin e Hashim Thaēit edhe njė herė, qė nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē se pasqyrim i formulės “zbulim i zbuluar”, qė pėr ēdo shqiptar ėshtė e njohur dhe e qartė. Asnjė aleancė nuk fshihet nė prononcimin e Hashim Thaēit pėrveē hallit tė vėrtetė tė shqiptarėve nė Maqedoni. A mos keni menduar qė Hashimi tė thotė se pėr tė gjitha dukuritė negative nė Maqedoni pyetjet e shqiptareve duhet tė adresohen ke partia e Arbėr Xhaferit?

Tė gjitha anomalitė qė kanė ndodhur nė kohėn tėnde, duke filluar prej mashtrimeve, maltretimeve policore, kidnapimeve, burgosjeve, ndjekja e ushtarėve tė ushtrisė suaj, duke mos pėrjashtuar kėtu edhe familjet e tyre, pastaj vrasjet qė kur nuk u ndriēuan, mos definimi i statutit tė invalidėve tė luftės, papunėsia e madhe e shqiptarėve, etj.etj. – tė gjitha kėto probleme, qė u krijuan me ardhjen tėnde nė skenen politike si lider nė Maqedoni, duhet tė zgjidhen nga opozita dhe jo pozita. Tė mos hutoheni, shqiptarėt kanė pyetje edhe pėr opozitėn qė deri dje ishte pozitė, por pyetjet janė tė natyrės tjetėr, ndoshta kėto pyetje ishin edhe njė nga shkaqet e konfliktit tė vitit 2001 se shqiptarėt nuk durojnė arrogancėn e tė mėdhenjėve liderė nė fillim tė shekullit 21. Kėtė e provoi edhe Berisha, por dėshtoi nė vitin 1997. E sheh se kėtu edhe unė jam i njejtė me prononcimin e Hashim Thaēit.

Ju pėr marketing tė zgjedhjeve lokale nė Maqedoni, lejuat aktivistėt e partisė suaj tė manipulojnė me posteret e Ramush Haradinaj, nė kundėrshtim me porosinė e tij, me idealin e tij se Kosova ėshtė para Ramushit, Ju vetė vrapuat nė tė njejtėn kohė tė “dėshmoni” i pari pafajėsinė e tij nė Prishtinė. Askush nuk beson se njė veprim i kėtillė i aktivistėve tė partisė suaj i bėn nder Ramush Haradinajt dhe familjes sė tij, pavarėsisht nga patriotizmi folklorik primitiv nė rrugėt e Shkupit. Juve edhe nuk ju interesonte shumė Ramush Haradinaj, ngase u munduat tė luani njė rol tė ndėrmjetesuesit, rolin e mėparshėm tė Xhaferit, rolin e kryeplakut tė fiseve, gjoja se mund tė manovroni nė kėtė rol krahas porosisė sė Sollanes “se ēfarė qeverie i duhet Kosoves”, i cili qė nė start ka qenė kundėr emėrimit tė Ramush Haradinajt pėr kryeministėr tė Kosovės. Kurse, nga ana tjetėr, angazhuat nė Maqedoni skoevcat pėr thyerjen e heshtjes parazgjedhore nė zgjedhjet lokale, duke mbushur webfaqen e juaj nė internet me materiale propagandistike, pastaj shfrytezuat MTV-n tė plasoni fitoren e Hazbi Likės para pėrfundimit tė procesit zgjedhor. Krejt kjo dėshmon se demokracia nė Maqedoni edhe pas konfliktit 2001 nėn udhėheqjen tėnde ėshtė kuptuar mbrapshtė, kurse mjetet e informimit publik shndėrrohen nė kamxhik partiak, edhe ma keq se ne kohėn e komunizmit, nė kohėn e PPD-sė, nė kohėn e PDSH-sė. Mua mė vjen shumė keq qė informatėn shqiptarėt ta marrin nga mediat joshqiptare, nga ata tė mėsojnė pėr ngjarjet nė vendin e shqiptarėve. E ju, si ēdo herė, ishit nė Prishtinė. Buqkovski nė Turqi dhe Cervenkovski nė Izrael. Edhe nė shtetet mė tė zhvilluara demokratike nuk ndodhin vizita zyrtare nė kohėn e zgjedhjeve. Kujt u munduat t’ia shitni kėto marifete nė Pazar, i nderuar Ali Ahmeti? Do t’i kisha besuar demantit tė webfaqes suaj tė publikuar nė internet sikur tė mos ishte fotografia e juaj me Bajram Kosumin nė Kosovapress. Pra, ju qėndruat nė Prishtinė dhe jo siē pretendojnė skoevcat e partisė suaj nė internet. Ėshtė shumė e vėrtetė se Hashim Thaēi kishte agjendė tė takohet me ju nė kėtė moment tė mjegullave politike nė Kosovė. Por kjo nuk do tė thote se aga Abaz dhe Kėrēova, strehimorja e heroit tonė Nuhi Berisha, i kanė dyert e mbyllura nė Kosovė. Ama, aga Abaz, e jo Ali Ahmeti nė rolin e babadimrit tė vonuar nė Prishtinė.

Megjithatė nė Kosovė ka demokraci dhe ka udhėheqės qė idealet e UĒK-sė tė mos zbehen, tė mos vihen nė pyetje, pavarėsisht spektrit tė ndryshėm politik atje. Dilemat nuk ekzistojnė kur nė pyetje ėshtė pavarėsia e Kosovės. Ata nuk kanė nevojė pėr asistencėn tuaj integraliste, siē ju e kėrkoni prej Kosovės kur jeni nė situata tė palakmueshme nė Maqedoni. Tė them mė mirė, vetėm integristėt e partisė suaj jetojnė me bindje se shqiptarėt dhe UĒK-ja mund tė ndahen nė pro-Hashim dhe pro-Ramush, kurse shqiptarėt tjerė nuk mendojnė kėshtu. Por edhe ju nuk mendoni kėshtu, pasi edhe Hashimi edhe Ramushi kanė luftuar nėn betimin e amblemės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosoves pėr ta larguar policinė dhe ushtrinė e Serbisė nga Kosova. Pėr t’i dhėnė vulė proceseve se Kosova do tė mbetet jashtė Serbisė pėrgjithmonė. Ata nuk janė shėtitur zyreve tė Millosheviqit dhe oborreve tė kishave tė Italisė. Kėtė i madh e i vogėl e di nė Kosovė, edhe atėherė kur nuk votohet partia e Ramushit ose partia e Hashimit. Por, kjo ėshtė demokracia, pėrcaktimi i qytetarėve nė zgjedhje, qė respektohet me tė madhe nė Kosovė nga tė gjithė!

Pra, i nderuar Ali Ahmeti, erdha te pėrcaktimi, qė ėshtė norma e parė e demokracisė, qė buron nga koncepti i lirisė pėr tė jetuar i lirė, per te zgjedhur nė jetė, tė quhesh Abaz apo tė quhesh Ali, e ju zgjodhėt te quheni Ali integralisti, tė jeni lider i njė partie, tė jeni tė zgjedhur, kurse une i lirė nė pėrcaktim tė zgjedh, tė pėrcjellė punėn e tė zgjedhurve. Kėshtu, si une edhe ju, pvarėsisht nga pėrcaktimet, para ligjeve duhet tė jemi tė njejtė, me tė drejtė tė japim vetėm njė votė. Asgjė e keqe kėtu. Mirėpo, e keqja, nė realitetin e shqiptarėve nė Maqedoni, qėndron kur qytetarėve u mohohet pėrcaktimi, u refuzohet liria pėr tė zgjedhur, mbushen kutit e votimeve, gėnjeshtra shitet si e vėrtetė, mjetet e informimit publik shqip bėhen pronė e partisė nė pushtet dhe qytetarėt mbeten nė terr informativ. Provohet edhe mė e keqja, verdikti i shqiptarėve nėpėr fshatra shitet TOPTAN si nė kohėn e Ali Babės nė Bagdad. Kjo kėshtu ka filluar tė ndodhė nė kohėn e Alitit, ka vazhduar dhe ėshtė profesionalizuar nė kohėn e Xhaferit, kurse tani, nė kohėn tėnde, po legjitimohet, pėrkundėr “idealit” dhe luftės qė ju e zhvilluat pėr “liri dhe tė drejta mė tė mėdha” pėr shqiptarėt nė Maqedoni.

Dorėn nė zemėr nuk ėshtė edhe krejt zi, keq, i nderuar Ali Ahmeti. Do tė jem i marrė nėse nuk e pranoj se ka edhe aspekte pozitive me ardhjen e juaj si lider, por ju duhet tė bėni edhe mė shumė. Nuk do tė thotė se nė tė gjitha zonat shqiptare veprohet kėshtu nė zgjedhje. Nuk veprohet kėshtu atje ku ka zėnė rrėnjė vetėdija kombėtare, kultura dhe shkollimi, ku primare ėshtė shkenca, dija dhe puna. Atje e patėn kot edhe Aliti dhe Xhaferi, por edhe ju do ta keni kot nėse e provoni. Unė nė kėtė shkrim e kam fjalėn pėr malėsinė e Sharrit, Kėrēovės, pėr njė pjesė tė Kumanovės, rrethin e Shkupit dhe pėr disa lagje tė getoizuara shqiptare nė Shkup. E kam fjalėn pėr zonat ku varfėria po merr haraēin e vet, ku shkenca dhe puna janė vetėm ėndėrr e parealizuar, ku vetėdija e shėndoshė kombėtare, pėrcaktimet demokratike dhe proceset globale nuk janė terminologji e fjalorit tė pėrditshėm politik. Nė vend tė gjithė kėtyre pėrdoret feja e qylaxhinjve e predikuar nga mullatė. Abuzohet nėna dhe fėmija, frikėsohet dhe kėrcėnohet personeli edukativo-arsimor, votohet edhe pėr tė vdekurit dhe krejt kjo lakėrdi shitet TopTan nga qylaxhinjtė e mullatė, qė nė kohėn e sulltanit, tė Jugosllavisė sė kralit (mbretit), nė kohėn e Titos kanė qenė nė saf (rend) tė parė. Nė demokracinė e Alitit dhe Xhaferit vazhduan prapė tė jenė nė saf tė parė, e po kėshtu edhe nė kohėn tėnde mbetėn tė parėt nė saf. Kjo racė qylaxhinjsh me mullatė e tyre bėhet lehtė servile e partisė nė pushtet, ndėrsa ata tė pushtetit e preferojnė kėtė fe tė qylaxhinjve pėr shkak se manipulimi dhe instrumentalizimi i klerikėve mullatė bėhet veresi nė emėr tė njė premtimi “udhėtimi” pėr vizėn false nė xhenet (parajsė).

Dhe, nė fund, i nderuar Ali Ahmeti, ta kam drejtuar kėtė letėr me shpresė se ju keni rastin tė kapni trenin e fundit, keni njė shansė historike, jo vetėm tė nėnshkruani kode tė marrėveshjeve pėr zgjedhje tė drejta dhe tė lira, por edhe tė mos e pranoni fenė e qylaxhinjve, qė deri dje ishin servilėt e atyre qė ishin para jush nė pushtet. Ju takon tani juve, nė vend qė tė shkoni e te mirreni me “big politics” nė Prishtinė, tė merrni Xhaferin pėr dore dhe tė dilni nė teren pėr ēka edhe jeni zgjedhur, tė ndalni kėtė dukuri negative, tė ndalni votat TopTan dhe grindjet e panevojshme. Tė betoheni se do te mbroni tė drejtat e gruas shqiptare nė pėrcaktim, tė mos bėhemi objekt pėr tė huajt se nuk e kuptojmė demokracinė drejtė. Tė premtoni se do tė zhdukni bashkėrisht varfėrinė, analfabetizmin, tė ngritni nivelin edukativo-arsimor, duke ofruar sende tė kapshme, vende pune, plasmane pėr shitjen e prodhimeve tė bujqėve shqiptarė. Tė gjeni fonde pėr stimulimin e fermerėve shqiptarė, tė hartoni plane pėr zhvillim dhe jo tė mirreni me hallet e Kosovės, se askush nga Kosova nuk ju ka votuar, nuk ju ka zgjedhur. Por edhe nuk kanė nevojė. Nė tė kundėrtėn, edhe ju nuk do ta keni larg, njejtė si ish komandanti i juaj, e tė deklaroni:”Si ėshtė e mundur nė lagjen time, unė mbeta me 300 vota, ku shumica janė shqiptarė, kurse Trifun Kostovski me 3000 vota.” Kjo duhet tė na shqetėsojė tė gjithėve? Vendonie gishtin nė kokė, para se tė merrni ndonjė pėrgjegjėsi!

Musa Lamallari,

15. 03. 2005

 

Notice

AlbaNur promotes excellence in journalism, encouraging investigative journalism. We serve as the national voice of Albanian journalists Home and Abroad and we uphold the public's right to know..

Goals
AlbaNur campaigns to improve access for Albanian journalists to the sources of information in Albanian Lands. It speaks out against the lack of co-operation and the abusive treatment that still occurs when it comes to Albanian journalists.

Reagime nga Musa Lamallari
Tė nderuar miqė,

Arkivin e Web Faqes sė Musa Lamallarit. AlbaNur ka arrit tė mbledh disa nga shkrimet e tij tė botuara, kurse tė tjerat jemi ka i kėrkojme. Gjithashtu, jemi ka punojmė qe t'i botojmė nė kėtė web faqe edhe dy librat e botuar nga ky autor, i cili ka vepruar dhe shkruar gjatė kohės kur populli ynė ka pasur nevojė mė sė shumti pėr njė ngritje fetare dhe kombėtare. Kurse tani si njė nga drejtuesit e AlbaNur pėrpiqet ta bėjė tė njejtėn pėrmės teknologjisė sė internetit.

2001 Fundi i Botės

 

Ky libėr ėshtė shkruar nė vitin 1996 nga Musa Lamallari. Libri ndahet nė 7 kapituj dhe nė secilin kapituj trajtohen tema interesante, ku autori mundohet tė tregojė disa kronologji tė ngjarjeve qė kanė ndodhur apo priten tė ndodhin...  

 

Ju kėtė libėr mund ta lexoni poashtu FALAS.


Hisoria e Fesė Hyjnore

 

Sipas recenzimit tė Dr. Ferid Muhiq "Ky libėr i autorit, Musa Lamallari, paraqet praktikisht prezentim tė parė sistematik nga fusha e Historisė sė Feve nė hapėsirėn e Republikės sė Maqedonisė, si nė gjuhėn shqipe, ashtu edhe nė maqedonishte...>>

 

Kėtė libėr shqip nuk e kemi nė arkivin tonė, mund ta gjėni vėtėm nė Biblioteka!

Gjithė ata qė e sulmuan nė fillim, sot janė unitarista dhe kėrkojnė votėn e juaj, kurse ata qė e rjepėn, punojnė ta mbysin mirė deri nė fund iden e shtetformėsisė tė shqiptarėve nė Maqedoni

 

"Do ta pergatis brezin e Ri per sfidat pas vitit 2001"

Me kete moto Musa Lamallari u kandidua per kryetar ne mars te vitit 1999 ne Kongresin e III te Partise per Prosperitet Demokratik. Kurse lufta ne Maqedoni ndodhi ne vitin 2001... per me teper kliko ketu...>>

 
 
Reagime nga Musa Lamallari
Albini nė fazėn e Pendimit
Musa Lamallari: Ex tirana lux e Arian Canit?
Ēfarė do tė ndodh pas 23 qershorit me Shqipėrinė?
Politikanėt e Vdekjes nė Urėn e Siratit
Nėse mbyllet Angelovi, dalin mejdan planet e Cervenkovskit
Njė uratė pėr Alma Lamėn
Nuk jemi tė fshehur, o bimbasha!
“Shqiptarėt rrihen, kryekurvat krihen”
Shkupi ka ēu fjalė, Jozefina Kryetar!
Pashallaku i Ambasadorit Amerikan Reeker ne Maqedoni
Dinsezat dhe sojzuzat e marrum ne Diten e Pazarit
Kyqja, C'kyqja dhe beteja e Bardhyl Mahmutit
Cervenkovski dhe Likuidimi i Menduh Thacit
Politika shqiptare ne maqedoni eshte katastrofe
Nje parashikim nen tymin e Nargjiles nga Londra
Ngjarjet e Gostivarit dhe karizma e Rufi Osmanit
Lideret shqiptar Aliti dhe Xhaferi (1993-1999)
Partneriteti Iluzor ne Maqedoni
Cka i flet Kohes sone Keopsi ne Giza
Burmali Xhamia dhe fundi i Politkes pakurrizore Shqiptare
Forumi im nė AlbaNur
Ju tė nderuar miqė dhe lexues shqiptar keni mundėsi tė shkruani pėrshtypjet e juaj duke klikuar kėtu..>> Ose, ju mund tė leni mesazhe dhe t'i lexoni ato duke vizituar Forumin Tim nė AlbaNur
 
Nga origjina
Fshati Mjak mes kufirit artificial Kosove - Maqedoni dhe folklorit burimor shqiptar
Vellezerit Esat dhe Murat Lamallari
Analiza Politike
A kemi gazeta & TV shqiptare nė Shkup?
Njė nga problemet mė tė mėdha ėshtė cenzura unitariste, por kėsaj i ndihmon edhe autocenzura qė gazetarėt i vendojnė vetes kur shkruajn pėr ndonjė problematikė. Kjo ėshtė rezultat se gazetat, "Koha", "Lajmi", "Koha e Re" dhe Alsat M kontrollohen nga individė dhe klane qė parapėlqejnė (janė tė afėrta) me sistemin unitar tė Shkupit. .. » mė shumė
Polemika me zagorin e Ali Ahmetit
Zgjedhjet Parlamentare 2006

Pas njė viti pushim, zagoria partiake e BDI-sė, pėrmes qatibit Petrit Menaj, pėrsėri lėshohet nė avanturėn kundėr Musa Lamallarit!

Nė xhep kam njė tallkin shqip pėr Petrit Menaj
Pergjigje telepatike nga Londra per Petrit Menaj
 
Zgjedhjet Lokale 2005

Ndalnie lakėrdinė TopTan!

Zbritni nė tokė, se keni zbritur nga Mali!

Aktivitete nga DSHM-ja

Nėse dėshironi qė tė jeni pjesė e kėtij Koalicioni Bashkė! PAKTI, tė bėheni vullnetar, tė ofroni njė pjesė nga koha e juaj nė shėrbim tė interesit Kombtar dhe prosperitetit tė shqiptarėve nė Maqedoni, atėherė mos hezitoni dhe

 

» klikoni kėtu pėr mė shumė!

Shpallje, Shpallje Falas, Shpallje Online, Shitblerje, Marketing,

Libri Shqip, Libra ne Gjuhen Shqipe, Libra Shqip Falas

Muzika Shqip | Albanian News | Albanian Radio | Albanian Music | Albanian Chat | Albanian MP3 | Albanian Video | Albanian Movies | Lajme Shqip | Albanian Rap

Albanian Forum | Albanian Sport | Albanian Miss | Vajzat Shqiptare | Miss Kosova | Kosovo | Filma Shqip | Meda | Genta Ismajli | Adelina Ismaili | Religion | Dafina

Kosova Film | Humor Shqiptar | Albanian VIP | Rapsodet | Filma Shqiptar | Nora Istrefi | Macedonia | Libra Shqip | Historia Shqiptare | Albanian Culture | Shitblerje

Video Shqiptare | Chat Shqip | Shqiperia | Muzik Tallava | Foto Shqiptare | Stupcat | Portokallia | Tirana Sot | Albanian TV | Koha Ditore | ABC News | Radio Shqiptare

copyright by www.musalamallari.com  / designed Shqip by tim shkupi 2002 - Contact: Webmaster