(I njohur me emrin e artit nė internet Tim Shkupi)

Musau ėshtė edhe shkrimtar, ka botuar dy libra, “2001 Fundi i Botės” dhe “Historia e Fesė Hyjnore”, nė vitet 90-ta ka punuar si imam nė Shkup. Ka shkruar pėr shumė gazeta dhe ėshtė njohės i mirė i politikės shqiptare nė Maqedoni dhe mė gjėrė. Tash 10 vjet Musau jeton dhe punon nė Londėr prej ku drejton shumė faqe shqiptare nė internet, ku ndėr mė tė njohurat ėshtė faqja AlbaNur.Eu. Ai gjithashtu ka edhe faqen e vet personale www.musalamallari.com - Adnan Aliti

» mė shumė

Follow Us

 

Aktuale nga Presidenti Agim Ēeku
Jepe lajmin vet nė portalin e lidhjeve shqiptare nė AlbaNur
Lajme nga Shqiperia Lajme nga Kosova

Lajme nga Maqedonia

Lajme nga Diaspora

Reagime nga Musa Lamallari
Shkupi ėshtė shpirti dhe gjaku yt qė nuk falen lehtė!

 

Notice

AlbaNur promotes excellence in journalism, encouraging investigative journalism. We serve as the national voice of Albanian journalists Home and Abroad and we uphold the public's right to know..

Goals
AlbaNur campaigns to improve access for Albanian journalists to the sources of information in Albanian Lands. It speaks out against the lack of co-operation and the abusive treatment that still occurs when it comes to Albanian journalists.

Reagime nga Musa Lamallari
A do t’ia kthejnė “borxhin” Kim Mehmetit?
Kim Mehmetin, sė paku, nuk e kemi kėshtu, njė shkrimtar si Kalosh Ēeliku. Ai ėshtė nė luftė me regjimin, me njerėzit e tij, por qė janė yje tė tij tė dikurshėm, ndaj ai nuk mund ta paramendojė se si ylli i tij, Ali Ahmeti, ėshtė aq naiv pėrpara Nikolla Gruevskit

 

» mė shumė

 
Reagime nga Musa Lamallari
Kush i ka mallkuar Surroin, Bukoshin & Xhaferin?
Ata qė rastėsisht janė me ndonjė shpresė nė BDI dhe PDSH ka ardhur koha tė bashkoheni dhe protestoni, ngase gjakosja e fėmijėve tanė bėhet pse janė shqiptar dhe jo bimbasha..

 

» mė shumė

 
Reagime nga Musa Lamallari
A do tė pijm kafe nė Selanik!? (2)
Nuk ka rastėsi nė asgjė. Ligjet astrofizike na tregojnė se nė asgjė ka nisje, fillim, kaptinė tė krismės: Big Bang. Pra, asgjė e rastėsishme nuk ndodh edhe nė jetė, ēdo gjė ėshtė e shkruar dikund, e kurdisur pėr njė qėllim, kurse prapa kėtij qėllimi rrijnė njerėz, grupe tė ndryshme. Edhe shkrimi im, kėto germa qė hudhi nė letėr kanė njė qėllim.

... » mė shumė

 
Reagime nga Musa Lamallari
Pse Ahmeti dhe Kelmendi nuk mbushen mend? (1)
Nė verėn e vitit 1914 nė Sarajevė u vra trashigimtari i fronit Austro Hunagrez, princi Ferdinand. Ezekutorėt e kėtij atentati kanė qenė serbėt e rinjė tė Bosnjės me urdhėrat e shėrbimit sekret tė Serbisė. Por, ideja, planifikimi dhe urdheresa ka qenė pjesė e politikės ekspansioniste tė Rusisė Cariste, qė i ėndrronte detrat e ngroht tė Evropės jugėlindore

... » mė shumė

 
Reagime nga Musa Lamallari
Menduhi dhe Alia po na kthejnė te 1914-ta
Keni dėgjuar si grinden ndėrmjet veti puthadorėt e Alisė dhe Menduhit pėr projektin Shkupi 2014. Asnjėri nga ata nuk e thonė tė vėrtetėn, e fshehin, jo se ju mungon guximi, por ju vjen turp tė tregojn budallakinat e tyre. Pėr mua, edhe tė parėt, edhe tė fundit, kurrė, hiq, nuk do ta kishin votuar nė Parlament projektin Shkupi 2014 me ikonografi panslaviste....

 » mė shumė

 
Reagime nga Musa Lamallari
Thuani JO katėrshit unitarist nė Maqedoni
Ata qė nuk mund tė bashkohen nė koalicione parazgjedhore pėr interesa kombtare, keni idenė si mund tė bashkohen pas zgjedhjeve duke akuzuar njėri-tjetrin pėr kontrabandim votash! Mund ta paramendoni servilizmin e tyre pėr t’u futur nė kulltuket e shteti unitar tė Shkupit!?  » mė shumė
Reagime nga Musa Lamallari
Shqiptarėt dhe shėrbimet sekrete serbo-ruso-bullgare...nė Maqedoni
Nė kampin politik shqiptar interesat personale tė individėve dhe grupacioneve tė ndryshme, tė cilėt deformuan partitė e tyre dhe i keqmenaxhuan shqiptarėt pas konfliktit tė vitit 2001, janė shumė aktiv nė prag tė zgjedhjeve me njė qėllim tė vetėm: tė bėhen pjesė e ndonjė pushteti tė ardhshėm, pėr t’i varfėruar shqiptarėt edhe mė shumė nė Maqedoni... » mė shumė
Reagime nga Musa Lamallari
Tė nderuar miqė,

Arkivin e Web Faqes sė Musa Lamallarit. AlbaNur ka arrit tė mbledh disa nga shkrimet e tij tė botuara, kurse tė tjerat jemi ka i kėrkojme. Gjithashtu, jemi ka punojmė qe t'i botojmė nė kėtė web faqe edhe dy librat e botuar nga ky autor, i cili ka vepruar dhe shkruar gjatė kohės kur populli ynė ka pasur nevojė mė sė shumti pėr njė ngritje fetare dhe kombėtare. Kurse tani si njė nga drejtuesit e AlbaNur pėrpiqet ta bėjė tė njejtėn pėrmės teknologjisė sė internetit.

2001 Fundi i Botės

 

Ky libėr ėshtė shkruar nė vitin 1996 nga Musa Lamallari. Libri ndahet nė 7 kapituj dhe nė secilin kapituj trajtohen tema interesante, ku autori mundohet tė tregojė disa kronologji tė ngjarjeve qė kanė ndodhur apo priten tė ndodhin...  

 

Ju kėtė libėr mund ta lexoni poashtu FALAS.


Hisoria e Fesė Hyjnore

 

Sipas recenzimit tė Dr. Ferid Muhiq "Ky libėr i autorit, Musa Lamallari, paraqet praktikisht prezentim tė parė sistematik nga fusha e Historisė sė Feve nė hapėsirėn e Republikės sė Maqedonisė, si nė gjuhėn shqipe, ashtu edhe nė maqedonishte...>>

 

Kėtė libėr shqip nuk e kemi nė arkivin tonė, mund ta gjėni vėtėm nė Biblioteka!

Gjithė ata qė e sulmuan nė fillim, sot janė unitarista dhe kėrkojnė votėn e juaj, kurse ata qė e rjepėn, punojnė ta mbysin mirė deri nė fund iden e shtetformėsisė tė shqiptarėve nė Maqedoni

 

"Do ta pergatis brezin e Ri per sfidat pas vitit 2001"

Me kete moto Musa Lamallari u kandidua per kryetar ne mars te vitit 1999 ne Kongresin e III te Partise per Prosperitet Demokratik. Kurse lufta ne Maqedoni ndodhi ne vitin 2001... per me teper kliko ketu...>>

 
 
Reagime nga Musa Lamallari
Albini nė fazėn e Pendimit
Musa Lamallari: Ex tirana lux e Arian Canit?
Ēfarė do tė ndodh pas 23 qershorit me Shqipėrinė?
Politikanėt e Vdekjes nė Urėn e Siratit
Nėse mbyllet Angelovi, dalin mejdan planet e Cervenkovskit
Njė uratė pėr Alma Lamėn
Nuk jemi tė fshehur, o bimbasha!
“Shqiptarėt rrihen, kryekurvat krihen”
Shkupi ka ēu fjalė, Jozefina Kryetar!
Pashallaku i Ambasadorit Amerikan Reeker ne Maqedoni
Dinsezat dhe sojzuzat e marrum ne Diten e Pazarit
Kyqja, C'kyqja dhe beteja e Bardhyl Mahmutit
Cervenkovski dhe Likuidimi i Menduh Thacit
Politika shqiptare ne maqedoni eshte katastrofe
Nje parashikim nen tymin e Nargjiles nga Londra
Ngjarjet e Gostivarit dhe karizma e Rufi Osmanit
Lideret shqiptar Aliti dhe Xhaferi (1993-1999)
Partneriteti Iluzor ne Maqedoni
Cka i flet Kohes sone Keopsi ne Giza
Burmali Xhamia dhe fundi i Politkes pakurrizore Shqiptare
Nga origjina
Fshati Mjak mes kufirit artificial Kosove - Maqedoni dhe folklorit burimor shqiptar
Vellezerit Esat dhe Murat Lamallari
Reagime nga Musa Lamallari
Nė fillim njė shpjegim: kaur si fjalė e shqiptarizuar qė pėrdoret sot ndėr shqiptarėt dhe e dėgjuar nė protestat e Shkupit, ėshtė fjalė e librit tė shenjtė Kur’anit,  qė nė pėrkthim do tė thotė: kur dikush mohon tė vėrtetėn e Krijuesit se jemi krijesa tė tij, nuk i falenderohet Atij pėr tė gjitha qė i ka dhėnė dhe nuk ėshtė i drejtė dhe shkaktonė nė tokė ēregullime pėr interesa personale ose grupore nė emėr tė miteve, tagutėve qė historisė i kanė sjellur vetėm luftra dhe kanė riprodhuar idhuj tė rrejshėm nė kokat e njerėzve pėrmes dhunės dhe terrorit.

» mė shumė

Analiza Politike
A kemi gazeta & TV shqiptare nė Shkup?
Njė nga problemet mė tė mėdha ėshtė cenzura unitariste, por kėsaj i ndihmon edhe autocenzura qė gazetarėt i vendojnė vetes kur shkruajn pėr ndonjė problematikė. Kjo ėshtė rezultat se gazetat, "Koha", "Lajmi", "Koha e Re" dhe Alsat M kontrollohen nga individė dhe klane qė parapėlqejnė (janė tė afėrta) me sistemin unitar tė Shkupit. .. » mė shumė
Polemika me zagorin e Ali Ahmetit
Zgjedhjet Parlamentare 2006

Pas njė viti pushim, zagoria partiake e BDI-sė, pėrmes qatibit Petrit Menaj, pėrsėri lėshohet nė avanturėn kundėr Musa Lamallarit!

Nė xhep kam njė tallkin shqip pėr Petrit Menaj
Pergjigje telepatike nga Londra per Petrit Menaj
 
Zgjedhjet Lokale 2005

Ndalnie llakerdin TopTan

Zbrit ne toke, o Ali Ahmeti

Aktivitete nga DSHM-ja

Nėse dėshironi qė tė jeni pjesė e kėtij Koalicioni Bashkė! PAKTI, tė bėheni vullnetar, tė ofroni njė pjesė nga koha e juaj nė shėrbim tė interesit Kombtar dhe prosperitetit tė shqiptarėve nė Maqedoni, atėherė mos hezitoni dhe

 

» klikoni kėtu pėr mė shumė!

 
 
 
 

Shpallje, Shpallje Falas, Shpallje Online, Shitblerje, Marketing,

Libri Shqip, Libra ne Gjuhen Shqipe, Libra Shqip Falas

Muzika Shqip | Albanian News | Albanian Radio | Albanian Music | Albanian Chat | Albanian MP3 | Albanian Video | Albanian Movies | Lajme Shqip | Albanian Rap

Albanian Forum | Albanian Sport | Albanian Miss | Vajzat Shqiptare | Miss Kosova | Kosovo | Filma Shqip | Meda | Genta Ismajli | Adelina Ismaili | Religion | Dafina

Kosova Film | Humor Shqiptar | Albanian VIP | Rapsodet | Filma Shqiptar | Nora Istrefi | Macedonia | Libra Shqip | Historia Shqiptare | Albanian Culture | Shitblerje

Video Shqiptare | Chat Shqip | Shqiperia | Muzik Tallava | Foto Shqiptare | Stupcat | Portokallia | Tirana Sot | Albanian TV | Koha Ditore | ABC News | Radio Shqiptare

copyright by www.musalamallari.com  / designed Shqip by tim shkupi 2002 - Contact: Webmaster