Artikuj nga Musa Lamallari
Dinsėzėt dhe sojsėzėt e marruar nė ditėn e Pazarit

Partitė qė pėrfaqėsojnė shqiptarėt nė Parlamentin e Maqedonisė janė nė njė labirint qė prej kohėsh e kam quajtur Krusheviēka. Ku Alia dhe Menduhi me konopin Veseli po zhvillojnė njė luftė tė ashpėr politike se kush mė tepėr do tė shndėrrohet nė Piti Guli. Kjo ėshtė shumė keq. Katastrofė. Kėshtu pata reaguar me fjalėn “katastrofė” kundėr tė dyve kur sulmuan lėvizjen Vetėvendosje tė Albin Kurtit me 10 shkurt 2007. Tre protagonistėt e kėsaj loje Krusheviēka janė komplet nė shėrbim tė qeverisė untariste tė Shkupit, e cila asnjėherė s’ka bėrė njė punė tė dobishme pėr shqiptarėt, edhe pse aty ka pasur shqiptarė hajmedet. Pak ka rėndėsi se kush eshte nė krye tė kėsaj qeverie: Gruevski apo Cervenkovski. Ajo ėshtė qeveri unitariste. Shpresat e shqiptarėve u ringjallėn pas lufte, por megjithatė mbetėn vetėm shpresa me fontanė dėshirash dhe asgjė mė shumė. Shqiptarėt mbetėn duke i parė ēlirimtarėt e malit si suvenir nė kolltuket e Parlamentit, ku u tretėn nė flijimin pėr njė strategji pėr t’i integruar shqiptaret etnik, pėr ēudi, nė tokėn e tyre, por me njė emėr “Republika e Ilindenit dhe Asnomit”

Alia, tė vret natėn dhe tė qanė ditėn. Menduhi, kur e sheh se ka butė ndokund, do t’i ndėrsej kopukėt dhe gazuzaxhinjtė, e ky Veseli, pa kurriz e mban konopin, edhe pėr njėrin, edhe pėr tjetrin. Tė tre e kanė kuptuar se mėnyra e vetme me qenė pjesė e pushtetit tė Gruevskit ėshtė kėrcėnimi, dhuna dhe likuidimi i shqiptarėve. Nuk ka dyshim se pėr situatėn e krijuar nė Parlament pėrgjegjės janė kėta tre, por s’ka kush t’i marr nė pėrgjegjėsi, pėr shkak se tė gjithė sė bashku kanė mbrojtjen e shtetit dhe sistemit unitarist. Kur kėta grinden ndėrmjet veti si shqiptarė dhe sulmojnė njėri-tjetrin, tė tjerėt nga LSDM dhe VMRO nuk kanė pse tė mėrziten. Pasiqė BDI dhe PDSH me rrahje ndėrmjet veti nuk lėkundin themelet e shtetit unitar tė Maqedonisė. Pėr shqiptarėt indiferent qė nuk janė me libreza partiake, fajtorė janė kryetarėt e tė tri partive shqiptare nė Parlament. Asnjė nuk mund tė jetė aty viktimė. Vetėm pėr njė arsye: tė gjithė janė nė Parlament pėr tė pėrfaqėsuar shqiptarėt pėr t’i pėrmbushur premtimet paraelektorale dhe jo pėr tė rėnė nė konfilkt pėr shkak tė mosdurimeve personale. Megjithatė duhet tė potencojmė se vetė Ali Ahmeti nuk i ka qejf luftat frontale, por ju ik duke i nxjerrė tė tjerėt nė front. Nė kėtė rast edhe mė keq, duke lėnė njė grua si Teuta Arifin nė luftė me deputetė e PDSH-sė. Sa keq pėr tė gjithė: vėrtetė KATASTROFĖ!

Menduhi kėrcėnimet i ka merak, pasi i pari i provoi kėrcėnimet, herė kontra, herė pro. Kurse Alia ka qejf tė zgėrdhihet kur dikush sulmohet ose vritet nga kriminelėt e suitės sė tij. Keq, vallahi keq! Dhe, Abdulhadi Veselit s’i bėhet vonė, herė nė njerėn anė, herė nė anėn tjetėr. Krejt kot!

Njė kohė tė gjatė kėta dy parti bėjnė luftė ndėrmjet veti. Mjafton tė visitosh faqet e tyre nė internet dhe gjithēka do tė duket fotografi katastrofike pėr shqiptarėt. As njėra e as tjetra punėt nuk i kanė pėr mashalla. Njė rrahje e tillė nė Parlament ju ka dashur Menduhit. Arsyet janė tė qarta. Ēdo gjė ishte nėn kontroll. S’ka inēizime tė plota! Tė pavarura janė shumė pak. Tė tjerat janė nė shėrbim tė shtetit unitarist. Kujtoni kėrcėnimin me kanxha tė Ljubishės nė mitingjet e VMRO-DPMNE-sė. Dmth: Ghithēka skenar i parapėrgatitur. Vetėm nė katastrofė mund tė jeton skenari i tradhtisė i secilit marifetēi. Kurse njerėzit e Alisė prej moti ja kanė mbledhur bejtė Abdulhadi Veselit pasi ai prishi niqahin e koalicionit me ta. Kėta tė Alisė patėn vėnduar niqah me Veselin edhe pse vet ata e patėn quajtur kryespiun tė UDB-ės. Me sa di unė niqahi prishet kur dashuria ėshtė e paqėndrueshme, mirėpo dhuna nė dashuri ėshtė marrėzi qė pėrfundon me tragjedi!

Nė kėtė rrahje nuk u kursyen as gazetarėt. Edhe sulmet kundėr gazetarėve ishin tė koordinuara mirė. Skenar perfekt. Pėr gazetarėt e Alsatit qė nuk kontrollohen nga Menduhi ishin vėnduar nė dispozicion Alfat. Tė mos lejohet inēizimi dhe pėrcjellja e ngjarjes. Kurse pėr njė gazetar tė gazetės Koha u kujdesė suita e Ali Ahmetit. Personalisht e dėnoj ashpėr sulmin mbi gazetarė, distancohem plotėsisht edhe atėherė kur ata vėndohen nė shėrbim tė politikės ditore. Por, nė kėtė rast, dorėn nė zemėr, Alsati ishte mė objektiv dhe mė i pranueshėm pėr shqiptarėt nė Maqedoni. Kurse gazeta Koha mė tepėr shihet si zėdhėnėse e qeverisė unitariste tė Shkupit.

Ėshtė fakt se PDSH-ja ka ra nė kurthėn qė vetė e ka krijuar. Thjeshtė ka ra nė grusht tė Gruevskit, kurse kreu i saj gjendet pėrball njė sfide tė madhe: Si do ta kuptojnė shqiptarėt e Maqedonisė? Sjellja nacionaliste me veprime fashiste e Gruevskit nuk ėshtė nė favorin e interesave shqiptare, sepse qeveria e tij me kėtė logjikė nuk mund tė integrohet nė Perėndim. Lufta politike midis Gruevskit dhe Cervenkovskit ėshtė njė luftė mjegullash. Statistikat dhe pėrqindja e shqiptarėve nėpėr institucione nuk pėrmbushin as minimalen e standardeve tė Bashkimit Evropian. Kėta statistika nuk i dėgjojmė kurrė nga Alija dhe Menduhi. Tė dytė vetėm na flasin pėr rezultatet e marrėveshjeve tė tyre me Gruevskin. Nė fakt pazaret e tė dyve janė nė kuadėr tė tė drejtave tė qytetarėve qė duhet tė realizohen pa ndonjė bujė tė madhe, por edhe tė mos politizohen nga asnjėri. Gruevski as qė e ka ndėrmend tė realizojė Marrėveshjen e Ohrit.

 

Lufta (pėr tė qenė me Gruevskin) midis PDSH-sė dhe BDI-sė po shndėrrohet nė njė konflikt politik brendashqiptar qė mund tė pėrshkallzohet nė ēdo moment. Ekspeditat policore janė ka shėtiten nėpėr vendbanimet shqiptare, kemi vrasje tė pakuptimta nė Kumanovė, kemi sulmet dhe reketin mbi bizneset shqiptare. Arsimi ditė e mė shumė na devalvohet nė tė gjitha nivelet. Nėse nuk ndalen kėto tė kėqija mbi shqiptarėt, qė janė rezultat i vetėmashtrimit tė pėrfaqėsuesve politik shqiptarė nė Maqedoni, rrahjet dhe lufta e tyre brenda llojit nė Parlament vetėm qė do ta forcojnė shtetin dhe sistemin unitar tė tij, ku shqiptarėt do tė mbeten shumė tė varur nga regjimi i Gruevskit. Nė qoftė se deputetėt shqiptarė do ta votojnė edhe ligjin zgjedhor tė propozuar nga Gruevski, atėherė me vetėdėshirė pėrfaqėsuesit e shqiptarėve nė Parlament po e pranojnė varėsinė e vendimeve politike nga regjimi i Gruevskit.

Jemi nė muajin e Ramazanit. Njė muaj ku shqiptarėt duhet tė tregojnė njė pėrkushtim mė tė madh pėr Zotin dhe pėr njėri tjetrin. Nuk e meritojnė shqiptarėt tė shohin skena si grinden dhe sulmohen pėrfaqėsuesit e tyre ndėrmjet veti. Por dinsėzėt e kreut tė PDSH-sė nuk tė lėnė tė qetė dhe rehat edhe nė Ramazan. Kurse sojsėzėt e kreut tė BDI-sė nuk mund ta paramendojnė veten pa kolltuk dhe pa Abdulhadi Veselin nė prehėr. Tė dy palėt me kėtė rrahje pėrcjellin njė mesazh: Mos u mirrni ju tė tjerėt me politikė, politika ėshtė e keqe ku duhet tė rrahni nė emėr tė saj! Me njė fjalė, me kėtė rrahje, dinsėzėt dhe sojsėzėt pėrpiqen t’i largojnė shqiptarėt tjerė nga politika, t’ua gėrdisin politikėn, tė mos u shkoj ndėrmend ta kuptojnė ndryshe politikėn dhe pėrfaqėsimin e shqiptarėve tė Maqedonisė.

Rrahja nė Parlament ishte rrahje mes komitėve tė Alisė dhe vojvodėve tė Menduhit. Kjo rrahje ishte sikur ajo fjalia e njohur nė Shkup:”Zoti ta marroftė fytyrėn nė ditėn e Pazarit.” Kurse nė Shkup tė martėn ēdo herė ėshtė ditė Pazari! Ju qytetarė shqiptar nė tokėn e Iliridės, ju qė jeni agjėrueshėm nė Ramazan, ju e dini fortė mirė se “edhe katili dhe maktuli janė nė zjarrin Havije” Nė kėtė rrahje s’ka vend pėr pyetjen se Kush ėshtė viktime e rrahjes? As njėri as tjetri nuk janė racė e Abilit, por racė e Kabilit. Tė gjithė janė pėr t’u dėnuar me moralin e pastėrt shqiptar. Viktima jemi ne qė i kemi zgjedhur tė lozin me fatin tonė politik nė Maqedoni. Sa mė shpejtė qė t’i largojmė kėta dinsėzė dhe sojsėzė, aq mė mirė pėr ne…

 

Musa Lamallari

 

26/09/2007

Koment ju mund te shkruani ne Forum, duke klikuar ketu!

 

Albanian Homepage Shkupi

Reagime nga Musa Lamallari
Tė nderuar miqė,

Arkivin e Web Faqes sė Musa Lamallarit. AlbaNur ka arrit tė mbledh disa nga shkrimet e tij tė botuara, kurse tė tjerat jemi ka i kėrkojme. Gjithashtu, jemi ka punojmė qe t'i botojmė nė kėtė web faqe edhe dy librat e botuar nga ky autor, i cili ka vepruar dhe shkruar gjatė kohės kur populli ynė ka pasur nevojė mė sė shumti pėr njė ngritje fetare dhe kombėtare. Kurse tani si njė nga drejtuesit e AlbaNur pėrpiqet ta bėjė tė njejtėn pėrmės teknologjisė sė internetit.

2001 Fundi i Botės

 

Ky libėr ėshtė shkruar nė vitin 1996 nga Musa Lamallari. Libri ndahet nė 7 kapituj dhe nė secilin kapituj trajtohen tema interesante, ku autori mundohet tė tregojė disa kronologji tė ngjarjeve qė kanė ndodhur apo priten tė ndodhin...  

 

Ju kėtė libėr mund ta lexoni poashtu FALAS.


Hisoria e Fesė Hyjnore

 

Sipas recenzimit tė Dr. Ferid Muhiq "Ky libėr i autorit, Musa Lamallari, paraqet praktikisht prezentim tė parė sistematik nga fusha e Historisė sė Feve nė hapėsirėn e Republikės sė Maqedonisė, si nė gjuhėn shqipe, ashtu edhe nė maqedonishte...>>

 

Kėtė libėr shqip nuk e kemi nė arkivin tonė, mund ta gjėni vėtėm nė Biblioteka!

Gjithė ata qė e sulmuan nė fillim, sot janė unitarista dhe kėrkojnė votėn e juaj, kurse ata qė e rjepėn, punojnė ta mbysin mirė deri nė fund iden e shtetformėsisė tė shqiptarėve nė Maqedoni

 

"Do ta pergatis brezin e Ri per sfidat pas vitit 2001"

Me kete moto Musa Lamallari u kandidua per kryetar ne mars te vitit 1999 ne Kongresin e III te Partise per Prosperitet Demokratik. Kurse lufta ne Maqedoni ndodhi ne vitin 2001... per me teper kliko ketu...>>

 
 
Reagime nga Musa Lamallari
Albini nė fazėn e Pendimit
Musa Lamallari: Ex tirana lux e Arian Canit?
Ēfarė do tė ndodh pas 23 qershorit me Shqipėrinė?
Politikanėt e Vdekjes nė Urėn e Siratit
Nėse mbyllet Angelovi, dalin mejdan planet e Cervenkovskit
Njė uratė pėr Alma Lamėn
Nuk jemi tė fshehur, o bimbasha!
“Shqiptarėt rrihen, kryekurvat krihen”
Shkupi ka ēu fjalė, Jozefina Kryetar!
Pashallaku i Ambasadorit Amerikan Reeker ne Maqedoni
Dinsezat dhe sojzuzat e marrum ne Diten e Pazarit
Kyqja, C'kyqja dhe beteja e Bardhyl Mahmutit
Cervenkovski dhe Likuidimi i Menduh Thacit
Politika shqiptare ne maqedoni eshte katastrofe
Nje parashikim nen tymin e Nargjiles nga Londra
Ngjarjet e Gostivarit dhe karizma e Rufi Osmanit
Lideret shqiptar Aliti dhe Xhaferi (1993-1999)
Partneriteti Iluzor ne Maqedoni
Cka i flet Kohes sone Keopsi ne Giza
Burmali Xhamia dhe fundi i Politkes pakurrizore Shqiptare
Forumi im nė AlbaNur
Ju tė nderuar miqė dhe lexues shqiptar keni mundėsi tė shkruani pėrshtypjet e juaj duke klikuar kėtu..>> Ose, ju mund tė leni mesazhe dhe t'i lexoni ato duke vizituar Forumin Tim nė AlbaNur
 
Nga origjina
Fshati Mjak mes kufirit artificial Kosove - Maqedoni dhe folklorit burimor shqiptar
Vellezerit Esat dhe Murat Lamallari
Analiza Politike
A kemi gazeta & TV shqiptare nė Shkup?
Njė nga problemet mė tė mėdha ėshtė cenzura unitariste, por kėsaj i ndihmon edhe autocenzura qė gazetarėt i vendojnė vetes kur shkruajn pėr ndonjė problematikė. Kjo ėshtė rezultat se gazetat, "Koha", "Lajmi", "Koha e Re" dhe Alsat M kontrollohen nga individė dhe klane qė parapėlqejnė (janė tė afėrta) me sistemin unitar tė Shkupit. .. » mė shumė
Polemika me zagorin e Ali Ahmetit
Zgjedhjet Parlamentare 2006

Pas njė viti pushim, zagoria partiake e BDI-sė, pėrmes qatibit Petrit Menaj, pėrsėri lėshohet nė avanturėn kundėr Musa Lamallarit!

Nė xhep kam njė tallkin shqip pėr Petrit Menaj
Pergjigje telepatike nga Londra per Petrit Menaj
 
Zgjedhjet Lokale 2005

Ndalnie lakėrdinė TopTan!

Zbritni nė tokė, se keni zbritur nga Mali!

Shpallje, Shpallje Falas, Shpallje Online, Shitblerje, Marketing,

Libri Shqip, Libra ne Gjuhen Shqipe, Libra Shqip Falas

Muzika Shqip | Albanian News | Albanian Radio | Albanian Music | Albanian Chat | Albanian MP3 | Albanian Video | Albanian Movies | Lajme Shqip | Albanian Rap

Albanian Forum | Albanian Sport | Albanian Miss | Vajzat Shqiptare | Miss Kosova | Kosovo | Filma Shqip | Meda | Genta Ismajli | Adelina Ismaili | Religion | Dafina

Kosova Film | Humor Shqiptar | Albanian VIP | Rapsodet | Filma Shqiptar | Nora Istrefi | Macedonia | Libra Shqip | Historia Shqiptare | Albanian Culture | Shitblerje

Video Shqiptare | Chat Shqip | Shqiperia | Muzik Tallava | Foto Shqiptare | Stupcat | Portokallia | Tirana Sot | Albanian TV | Koha Ditore | ABC News | Radio Shqiptare

copyright by www.musalamallari.com  / designed Shqip by tim shkupi 2002 - Contact: Webmaster